نسل هشتم پردازنده های اینتل نیازمند مادربوردهای جدید هستند

نویسنده: طراحان وب تاریخ انتشار: 2018/07/25 بازدید: 1787 نظرات: 0

شرکت ازراک (ASRock) که در ساخت مادربوردهای کامپیوتر اسم و رسمی دارد در حساب کاربری توییتر خود رسما اعلام کرد که مادربوردهای قدیمی با سی پی یو های جدید همخوانی نخواهند داشت.

به گفته حساب کاربری توییتر ازراک، مادربوردهایی که بر اساس چیپست های سری ۲۰۰ اینتل طراحی و تولید شده اند، با پردازنده های نسل هشتم موسوم به «کافی لیک» (Coffee Lake) همخوانی ندارند.

البته نباید این مسئله جای تعجبی هم داشته باشد چرا که سی پی یو های طراحی شده بر اساس فناوری کافی لیک قرار است همزمان با چیپست های مادربورد سری ۳۰۰ اینتل پیش از پایان سال ۲۰۱۷ ارائه شوند.

اینتل چیپست های مادربورد سری ۱۰۰ را همزمان با ارائه پردازنده های اسکای لیک و با سوکت LGA 1151 ارائه کرد. این چیپست ها در ۶ گروه مختلف تقسیم شده و برای کاربران در رده های متفاوت به بازار ارائه شدند.

وقتی که اینتل از نسل هفتم پردازنده هایش با نام کیبی لیک در ابتدای سال ۲۰۱۷ رونمایی کرد، آن ها سری ۲۰۰ را هم ارائه دادند در حالی که سوکت LGA 1151 هم روی آن بود و این بار ۵ گروه مختلف برای نیازهای مختلف بازار در نظر گرفته شد.

در ادامه همین جریان، انتظار می رود که با کافی لیک، رویه تغییری نکرده و سری ۳۰۰ نیز با تغییراتی اندک اما همان سوکت پیشین به بازار ارائه شود.

اینتل یک ماه پس از ارائه نسل هفتم پردازنده هایش در ماه ژانویه، تایید کرد که نسل هشتم در دست توسعه و ساخت است و احتمالا در نیمه دوم باید شاهد ارائه آن باشیم.

در حال حاضر، پردازنده ۱۲ هسته ای i9-7920X با نام اسکای لیک-اکس برای عرضه در ماه سپتامبر برنامه ریزی شده. پس از آن نیز شاهد ارائه پردازنده ۱۴ هسته ای i9-7940X، پردازنده ۱۶ هسته ای i9-7960X و پردازنده ۱۸ هسته ای i9-7980XE در ماه اکتبر هستیم.

برچسب ها: نسل هشتم پردازنده های اینتل نیازمند مادربوردهای جدید هستند

نظرات

نوشتن نظر