تین کلاینت چیست؟

نویسنده: طراحان وب تاریخ انتشار: 2018/07/10 بازدید: 192 نظرات: 0

تین کلاینت يك كامپيوتر سبك است كه به يك سرور متصل است. تین کلاینت  براي انجام وظايف محاسباتي خود به شدت به يك كامپيوتر ديگر وابسته است و با كامپيوترهاي روميزي مرسوم (فت كلاينت) كه براي انجام مستقل وظايف طراحي شده اند تفاوت دارد. وظايف تعيين شده توسط سرور ممكن است از هاستينگ اشتراك گذاري اپليكيشن هاي مجازي و  دسكتاپ يا دسكتاپ مجازي گرفته تا پردازش اطلاعات و ذخيره فايل ها بر روي كلاينت  متغيير باشد.
تین کلاینت ها  مانند جزئي از يك زيرساخت گسترده كامپيوتري هستند كه در اين زيرساخت كلاينتهاي زيادي توان محاسباتي خود را با يك سرور به اشتراك گذاشته اند. از فوايد اين تمركز گرايي مي توان به بهره وري بالاي سخت افزار، هزينه كم حفظ و نگهداري نرم افزار و امنيت بالاي آن اشاره كرد.

سخت افزار تین کلاینت عموما از يك ترمينال كامپيوتري تشكيل شده است كه خروجي و ورودي براي كيبورد، موس، مانيتور، جك صدا و پورت هاي USB براي پرينتر، فلش درايو، وب كم، كارد ريدر، اسمارت فون و غيره دارد. برخي از تین کلاینت ها داراي سريال قديمي يا پورت هاي مشابه براي پشتيباني از دستگاه هاي قديمي تر مانند چاپگر رسيد، ترازو، ساعت ديجيتال و غيره دارند. نرم افزار تین کلاینت معمولا از يك GUI (رابط گرافيكي كاربر)، عامل دسترسي به رايانش ابري، مرورگر وب مركزي و مجموعه اي از امكانات مركزي است.

تین کلاینت


تین کلاینت درواقع يك كامپيوتر روميزي فاقد هرگونه قطعه مكانيكي مانند هارد ديسك و فن است و از اين رو نسبت به كامپيوترهاي شخصي حرارت كمتري توليد مي كند كه مي تواند گزينه مناسبي براي محيط هاي كاري و صنعني گرم باشند. اين دستگاه ها كوچك تر و كم حجم تر از رايانه هاي شخصي هستند و از اين رو فضاي كمي اشغال مي كنند پس براي محيط هاي كاري كوچك نيز مناسبند. توان مصرفي تین کلاینت هاي حدود 30 وات است كه مي تواند صرفه اقتصادي بهتري نسبت به كامپيوترهاي شخصي در ادارات و سازمان ها داشته باشد.

در حالي كه مديريت اطلاعات ورودي و خروجي براي مديران سازمان ها و ادارات زمان بر و هزينه بر است، و از لحاظ امنيت و حراست از اطلاعات، ابعاد كوچك و كم حجم، مصرف انرژي كم و امكانات مناسب استفاده از تین کلاینت بسيار مورد اقبال قرار گرفته است.
 
زيروكلاينت نوعي از دستگاه تین کلاینت است كه يك فاكتور بسيار كوچك دارد و با پردازش، ذخيره سازي و حافظه كاري ندارد. درواقع زیرو کلاینت يك كامپيوتر شخصي فشرده كلاينتي است كه در زيرساخت هاي متمركز يا زيرساخت هاي دسكتاپ مجازي (VDI) مورد استفاده قرار مي گيرد. يك زیرو کلاینت از يك firmwareبسيار سبك استفاده مي كند تا تنها چند كار را انجام دهد: ارتباطات شبكه اي از طريق يك GUI برقرار كند، اطلاعاتي كه سرور بر روي صفحه نمايش فرستاده را رمزگشايي كند و ورودي محلي را به هاست برگرداند. چنين دستگاهي با اين عملكرد ساده كمترين نياز را به سخت افزارها و نرم افزارهاي پيچيده دارد و از اين رو كمتر در معرض از كار افتادگي، ويروس و غيره قرار مي گيرد و مزيت ديگر زیرو کلاینت اين است كه firmware‌ مركزي آن به قدري ساده است كه كمترين نيازي به ست آپ كردن يا مديريت مداوم آن ندارد.
زیرو کلاینت همچنين به ultra-thin client نيز شناخته مي شود.

برچسب ها: تین کلاینت چیست؟

نظرات

نوشتن نظر