تین کلاینت یا کامپیوتر

نویسنده: طراحان وب تاریخ انتشار: 2018/04/24 بازدید: 837 نظرات: 0

تفاوت تین کلاینت و رایانه

باتوجه به اینکه تعاریف زیاد ومتنوعی از تین کلاینت میدانیم و یا خوانده ایم. اماسوالی که اکثر ما برایمان مطرح میشوداین است که تین کلاینت چیست؟ و یک تین کلاینت خوب دارای چه ویژگیهایی است؟ اصطلاح تین کلاینت از دو کلمه تین به معنای کوچک و کلاینت به معنای کاربر یا مشتری است  و تین کلاینت  در کامپیوتر به معنای این است که دسترسی و عملیات روی سیستم توسط کاربر انجام میشود و درتین کلاینت هراتفاقی که بیوفتد از سمت کاربر است  بنابراین از باهم ترکیب کردن  این دو واژه (تین + کلاینت) این نتیجه را حاصل میکنیم که همه اتفاقات و پردازش هایی که توسط کاربر انجام میشود به حد اقل میرسد. و کاربر به منابع بسیار قوی برای انجام کار های خود نیاز ندارد .

به دلیل اینکه امروزه دربیشتر سازمانها شبکه به نحوی گستردگی پیدا کرده وبا اتوماسیون های اداری روبه رو شده اند، نگهداری و برقراری امنیت در شبکه برای مدیران شبکه امری ست دشوار . استفاده از راهکارمجازی سازی و تین کلاینت راهی را برای مدیران شبکه باز میگذاردتا بتوانند شبکه و محیط کاری خود رابا بهرین راندمان  از طریق شبکه های مبتنی بر تین کلاینت مدیریت کنند.

اما سوال دیگری که مطرح است این است که:

تین کلاینت ها چگونه کار میکنند؟

وکاربری که برای انجام محاسبات و عملیات سنگین وارد عمل میشود با حداقل این منابعی که توسط مینی کامپیوتر در اختیارش است چگونه این کار را انجام میدهد.

از این لینک میتوایند انواع مختلفی از تین کلاینت را مشاهده کنید.

در زندگی امروزی که به شدت در حوزه فناوری پیشرفت چشم گیری را شاهد هستیم تین کلاینت ها به همراه پیدایش  تکنولوژِی های مدرن امروزی مثل  مجازی سازی (Virtualization)  و استفاده از سرورهای قوی برای تقسیم منابع مطرح شدند. و کاربرد اصلی که این دستگاه ها دارند  ، استفاده در تکنولوژی  مجازی سازی است مجازی سازی دسکتاب ( Desktop virtualization) مجازی سازی شبکه(Network Virtualization)،  و…که در این حالت همه  نرم ازار های استفاده شده توسط کاربران روی یک سرور است و کاربران از این منابع با پرفورمنس بسیار بالا بهره میبرند .پس نتیجه ای که میتوانیم از دستگاه های تین کلاینت بگیریم این استکه دستگاه های تین کلاینت قابلیت استفاده در شرایطی را دارند که کاربر با حداقل منابع میتواند با سنگین ترین نرم افزار ها با عملیات های زیاد میتواند به هدف خود دست یابد. که در این بین میتوان از  نرم افزارهایی  واسط برای  مجازی سازی مثل شرکت  VMware، که دراین عرصه بسیار پیشتاز است و  Citrix، و ….که میتوان از کارکرد اینها بهره مناسب را برای تین کلاینت ها برد.

با توجه به همه  تعاریف  بالا تین کلاینت بسیار خوب که بتوان از ان بهره کافی را برد  باید از شرکت هایی که نام برده میشود و در زمینه مجازی سازی فالیت دارند (Microsoft، VMware، Citrix،  و … ) گواهی نامه(Certificate) معتبر دریافت نمایند و شرکت هایی که در زمینه تولید تین کلاینت فعالیت میکنند هم از همکاران تکنولوژی مجازی سازی باشند.

با گسترش روزافزون انواع نرم افزارها و پیچیده تر شدن تکنولوژی نرم افزاری نیاز است که سخت افزارها همراه با نرم افزارها ارتقا یابند. ارتقا سخت افزارهای یک کامپیوتر رومیزی به دلایل هزینه های سنگینی که به بار دارد ممکن است فردرادچار مشکل کند.. بنابراین می توان گفت عمر مفید یک کامپیوتر رومیزی ۳تا ۴ سال می باشد. اما تین کلاینت ها نیازی به ارتقا ندارند چون  سخت افزار جانبی دارند و تنها با ارتقا سرور مرکزی همه تین کلاینت های موجود در شبکه ارتقا پیدا می کنند.

با استفاده از تکنولوژی تین کلاینت  و شبکه های مبتنی بر مجازی سازی به سرعت می توان یک شبکه را گشترش داد زیرا تنها به برق زدن و راه اندازی تین کلاینت می توان درسریع ترین زمان ممکن سیستم عامل ها و نرم افزارها را از سرور دریافت و اجرا نمود.

مدیران سازمانها از نطر اینکه به امنیت توجه زیای دارند بیشتر مواقع با هم رقابت میکنند. آنها به شدت نلاش میکنند که از دسترسی و کپی کردن فایلها ی مهم و حساس در مقابل افراد ناشناس و عادی جلوگیری به عمل اورند. تین کلاینت ها برای این سیاست بسیار مناسب هستند؛ برای آنکه فایلها فقط مانیتور می شوند.
و هیچ وسیله ذخیره سازی اطلاعات مانند هارد یا فلاپی بر روی تین کلاینت هاجود ندارد. بنابراین کاربر نمی تواند فایلی را کپی کند. این روش در جلوگیری از ورود ویروسها، بازی ها و برنامه های غیر مفید که فقط بار پردازشی را زیاد می کنند بسیار اهمیت دارد. مدیر شبکه می تواند
به هر کاربر سطحی جدا از امنیت اختصاص دهد، پس کاربران شناسایی شده می توانند دسترسی به فایلها یا برنامه های خاص را داشته باشند و چون تین کلاینت ها هیچ هاردی ندارند برنامه ناشناسی نمیتواند روی ان ها نصب شود.

درشکل زیر معماری ساده از شبکه مبتنی بر تین کلاینت را مشاهد میکنید.

 

درشکل زیر پروتکل هایی که تین کلاینت ار ان استفاده میکند مشاهده میکنید.

برچسب ها: تین کلاینت یا کامپیوتر

محصولات مرتبط با این مطلب

مطالب مرتبط

نظرات

نوشتن نظر