تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت

نویسنده: طراحان وب تاریخ انتشار: 2018/04/24 بازدید: 950 نظرات: 0

دراین مقاله قصد داریم به معرفی تین کلاینت و زیروکلاینت ( Thin Clients and Zero Clients) بپردازیم ودر اخر تفاوت این دو دستگاه را بیان کنیم.به طور کلی تین کلاینت و زیرو کلاینت در محیط کاری وجایی که استفاده میشوند یک قابلیت اطمینانی را به مامیدهند و میتوان گفت جای هیچ گونه نگرانی نیست.زیرو کلاینت و تین کلاینت  هابیشتر برای سرورهای مبتنی بر(VDI (Desktop Virtualization  طراحی شده اند اما فرق هایی هم بین این دو دستگاه وجود داردکه در این مقاله بیان میشود.

برای مطالعه تخصصی هر یک از این دستگاه ها مقاله زیرو کلاینت چیست و تین کلاینت چیست را بخوانید.

اول از همه بریم دستگاه تین کلاینت را بررسی کنیم:

تین کلاینت

تین کلاینت برای VDI هایی به کار میرود که  از سیستم عامل های open source  استفاده میکنند و به صورت End Opint  کار میکنند.

 اکثر سیستم عامل هایی که در این دستگاه به کار میرود Linux base وWindows بوده ونکته ای که اینجا باید به ان اشاره کرداین است که تین کلاینت هایی که از نسخه سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند ممکن است به ویروس الوده شوند ولی سیستم عامل های لینوکس هرگز دچار ویروس نمیشوند.

زیرو کلاینت

زیرو کلاینت هم از یک سیستم عامل و یک پردازنده قدرتمند استفاده میکنن. به طور خیلی معمول از پروتکل های   PCoIP , HDX, or RemoteFX  که  مختص VDI هستند استفاده میکند.در دستگاه تین کلاینت اکثر پردازش هایی که عمل رمز گشایی رو انجام میدهند در یک سخت افزار اختصاصی انجام میشود.در نتیجه  از نظر سرعت وکارایی بسیار بهتراز انجام این عمل در محیط های نرم افزاری شبیه است.سرعت زیرو کلاینت ها از نطر بوت شدن بسیار بالاست به طوری که کمتر از دو ثانیه بوت میشوند.واینکه در مقابل ویروس مقاوم هستند.یک نکته ای دیگر اینکه زیرو کلاینت ها نیاز به تعمیرات دوره ای کمتری دارندوزمان به روز زسانی بالایی دارند.

حال میپردازیم به:

تفاوت میان زیرو کلاینت و تین کلاینت

قابلیت کار در محیط |   configuration (پیکربندی) |  نحوه اتصال آن ها

در دستگاه thin clint به طور معمول چندین اتصال به صورت VDI ایجاد میشود و یک ابزار مدیریت مرکزی وجود داردکه به علاوه اینکه ارتباط را مدیریت میکند به نحوی هم در به روز رسانی نظارت دارد.اما درZero Clients فقط یک ارتباط یا دو ارتباط به صورت همزمان با Citrix و  VMware میتوان ایجاد کردو به ابزاری برای مدیریت مرکزی نیاز ندارد.

بهترین مقاله فارسی مقایسه سیتریکس و هورایزن

در دستگاه thin clint برای کانفیگ یا پیکربندی از یک قالب یا محتوا استفاده میشود که این ابزار مدیریت دستگاه را راحت تر میکندو برای به روز رسانی کار بسیار راحت تر است.در زیرو کلاینت کانفیگ کردن به اسانی انجام میشود وبه روز رسانی پروتکل ها به راحتی انجام میشود.نکته قابل توجه اینکه میتوان به روز رسانی را در زمانی خارج از زمان استفاده یوزرانجام دادبدون اینکه کاربر تغییراتی را مشاهده کند.

تفاوتی که ذکر شد قابلیت کار تین کلاینت و زیرو کلاینت بود که در زیرراجب ان توضیحاتی را بیان میکنیم.

در این قسمت باید نیاز های کاربر را شناسایی کرد و این امر امر مهمی برای کار با دستگاه های زیرو کلاینت و تین کلاینت است.در تین کلاینت این ابزار به صورت کاملا انعطاف پذیربرای کاربر طراحی شده است.ادمین های شبکه و مدیران بخش IT به اسانی میتوانندبا ازاد کردن نرم افزار های کاربردی مناسب برای کاربرمیزان دسترسی به ابزارو برنامه های کاربردی مثل مایکروسافت افیس ویا برنامه های گرافیکی را قادر سازند.به علاوه یوزر میتواند از ابزار ها و نرم افزارهای نصب شده روی سرور مثل مرورگر یا maile browser و… استفاده کند.

در زیرو کلاینت یوزر فقط از برنامه های روی دسکتاپ میتواند استفاده کندولی خب نرم افزار های گرافیک بالا را هم پشتیبانی میکند.همچنین میتوان گفت زیرو کلاینت مناسب برای افرادی است که برای کار با نرم افزار های گرافیکی نیاز به گرافیک با دقت بالا دارند.

یک مقایسه کلی که میتوان از نتیجه مباحث بالا گرفت این است که تین کلاینت برای محیط هایی که ازچند پروتکل استفاده میکند مناسب است و دارای پشتیبانی بهتر در محیط کاری است.

زیرو کلاینت به اپدیت کمتری احتیاج دارد,برای مکان های CAD بسیار مناسب وایده ال است و دارای عملکرد خوبی در ویدیو است.

برچسب ها: تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت

محصولات مرتبط با این مطلب

مطالب مرتبط

نظرات

نوشتن نظر